آیا میدانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مساحت اماکن متبرکه آستان قدس، بیش از هزار متر مربع در سطح و بیش از یک میلیون متر مربع در زیربنا است. جالب است بدانید این فضا در اول پیروزی انقلاب ۱۳۰ هزار مترمربع بود که شامل رواق‌های حرم مطهر و هم صحن‌هایی مثل انقلاب، آزادی، موزه و مسجد گوهرشاد می‎شد.

سنگ مزار پیشین مرقد مطهر، که مرکب از ۱۲ قطعه سنگ بود برداشته شده و الان در موزه آستان قدس نگهداری می شود و به جای آن سنگ نفیس مرمر یکپارچه به طول ۲۰/۲ و عرض ۱۰/۱ و ارتفاع ۹۰ سانت نصب شده است.

ضریح مطهر امام رضا(ع) که ساخته استاد محمود فرشچیان است، حدود ۱۲ تن وزن دارد. ضخامت پوشش نقره‎ای و طلایی آن و اتصال روکش‎های بدون پیچ یکی از ویژگی‎های این ضریح است. طول ضریح ۷۸/۴ و عرض آن ۳۷/۳ و ارتفاع آن با محاسبه سنگ پایه ۹۶/۳ متر است.

"اداره روشنایی حرم مطهر رضوی" در شبها و روزهای دهه کرامت، آذین بندی و چراغانی حرم مطهر امام رضا(ع) را با بیش از ۸۰ هزار لامپ و ۳۶ هزار لامپ لوسترتامین می کند. روشنایی حرم مطهر و اماکن متبرکه به وسیله چهار منبع نور، جار، لوستر، پروژکتور و لامپ تأمین می‌شود.حدود ۶۰۰ خدمت‌گزار در این اداره، مشغول به کار هستند که در ۱۴ کشیک به‌طور شبانه‌روزی در امور روشنائی، تنظیف چراغ‌ها، لوسترها و آینه‌کاری‌ها و نورافشانی‌ فعالیت می‌کنند.

بیش از ۶۰۰ نفر از خادمان، وسیله تعمیر و نگهداری را در اداره روشنایی حرم مطهر امام رضا(ع) بر عهده دارند.

این هم "ترین" های اداره روشنایی حرم مطهر: بزرگترین لوستر نصب شده در رواق دارالسیاده ۴ متر طول و ۳ متر عرضدارد. با ارزش‌ترین جارحرم مطهر نیز جار ۴۰ شاخه سبز بالای ضریح مطهر است.سنگین‌ترین جار، جار ۱۱۴ شعله نصب شده در رواق دارالسلام با وزن بیش از ۲ تن و ارتفاع ۴ متر است. لوستر دارالسیاده با ۲۵۰ شعله لامپ، بیشترین تعداد لامپ در حرم مطهر را دارد و رواق دارالحجه هم روشن ترین رواق حرم مطهر است که ۱۸۱ لوستر و ۵۲۷۱ شعله لامپ دارد.


/ 0 نظر / 26 بازدید